Co se bydlení týče, možností je mnoho. Nájem, spolubydlení, nebo třeba vlastnictví nemovitosti. Když však chcete bydlet v domě, který bude na 100% odpovídat vašim přáním a požadavkům, musíte si i jej zkrátka postavit. Rekonstrukce je totiž vázána vždy na původní stavbu, a tak starý dům, ať jej opravíte jakkoliv, nikdy nebude přesně tím, po čem toužíte. Jak tedy na to?
Sežeňte pozemek
Ke stavbě domu samozřejmě potřebujete stavební pozemek. Nelze stavět na poli, louce, či jiném pozemku, který není pro stavbu zařízen, ani povolen. Sehnat pozemek pak můžete přes realitní kancelář, na internetu, nebo se zkusit poptat v okolí, zda někdo něco neprodává. Pokud mají například vaši rodiče větší pozemek, a jsou ochotní vám kousek přenechat, můžete tak klidně dům postavit i v zahradě, dostanete-li na takovou stavbu stavební povolení. Ideální pak je, když pozemek financujete ze svého, jelikož pak snáze získáte hypotéku na stavbu domu https://www.fahd.cz/hypoteka-na-bydleni-rekonstrukci-stavbu-domu/. Ta lze získat jak v bance, tak v nebankovní společnosti, kde je to mnohem snazší, tedy na hypotéku dosáhne větší procento lidí.
Vše si důkladně promyslete
Musíte si promyslet, jak by vás dům měl vypadat, jak velký by měl být, kolik potřebujete pokojů, koupelen, jak velkou chcete kuchyni, zda se má pojit s obývacím pokojem, a jestli toužíte po podsklepení, garáži, atd. Rovněž si promyslete, jak velká bude mít dům okna, kde se budou nacházet.
Navštivte architekta
Ačkoliv si možná dokážete dům navrhnout sami, bez služeb architekta se zkrátka neobejdete. Jeho návrh domu budete potřebovat nejen pro stavební povolení, ale usnadní vám to celý proces stavby.
Firmu, nebo svépomocí?
V případě, že máte návrh architekta, můžete požádat o stavbu domu stavební firmu, která všechnu práci udělá za vás, a mnohem rychleji. Nebudete tak muset shánět materiál, řešit problémy, či neustále prosit o pomoc přátele. V případě že však chcete ušetřit, můžete dům postavit i svépomocí, jste-li šikovní. Na některé práce však odborníky potřebovat budete.