Buková hora je zajímavá lokalita sama o sobě. Roky jsme jezdili přes sedlo pod Suchým vrchem směrem na Červenou vodu a o nějakých Čenkovicích, nebo ještě lépe o lyžařském středisku, jsme neměli ani potuchy.
Mne osobně na existenci areálu na Bukové hoře upozornilo až sledování televizního pořadu Panorama. Do té doby, ač jsem aktivní lyžař, i turista, jsem o tomto areálu neměl ani potuchy. Jaké pak bylo mé překvapení, když jsem si zjistil, o co vůbec jde.
Buková hora je posledním významným vrcholem hřebene vybíhajícím z Orlických hor. Je to ten hřeben, na kterém leží i zmíněný Suchý vrch a sedlo pod ním, kterým probíhá silnice spojující Rychnov nad Kněžnou se Šumperkem.
Samotná Buková hora sice nedosahuje výšky ani 1000m, ale významně se této kótě blíží. Je vysoká přesně 958 metrů nad mořem. Z vrcholu jsou překrásné výhledy do širokého okolí.
Z každého vrcholu jsou výhledy. Ne na každý vrchol však vedou lanové dráhy z obou stran hřebene. Nejdříve se k životu probudilo středisko na straně Čenkovic. Jak nabývalo na popularitě, postavila se lanová dráha a sjezdové tratě ze strany od Červené Vody. V obou střediscích samozřejmě lyžujete na jeden skipas. To značně rozšiřuje škálu možností. Přejíždíte ze strany na stranu a můžete se také vystavovat sluníčku po celý den. Sjezdovky jsou totiž orientovány na východní a na západní stranu.
Kromě lanovek je ve středisku na Bukové hoře spousta vleků, které značně zvyšují kapacitu lyžařských dopravních zařízení. Na nějaké fronty můžete tedy zapomenout.
Čenkovice ski Skibukovka, nebo lépe ski Buková hora vítají každoročně hromady zájemců o kvalitní lyžařské zážitky. Lyžařům jsou nabídnuty nejen klasické sjezdové tratě, ale také jsou zde prvky i pro akrobatické lyžování a je zde pamatováno i na nejmenší lyžaře, a na jejich první krůčky na lyžích.
A co je také důležité, neumřete tady hlady. Občerstvení přímo na sjezdovce, spousty restaurací tvoří perfektní zázemí tohoto mladého střediska.