Keramické talíře
V mnoha domácnostech se tento způsob provádí dodnes, stačí jen na talíř položit kuchyňský papírový ubrousek a zajistit stálou teplotu v místnosti s občasným vlhčením a proplachováním. Nejvíce se však osvědčila keramická miska nebo talíř bez glazury, který nasákne vodu a udržuje přirozenou vlhkost. Talíře by se měly vždy přiklápět, ideální je využít plastový transparentní kryt do mikrovlnné trouby, který dostatečně chrání před průvanem a udržuje uvnitř vlhké prostředí.
Jestliže používáte papírový ubrousek nebo buničinu, většinou do ní semínka vrostou a zakoření a je pak problematické je odtud vyprostit. Pro tyto účely je nejvhodnější klíčit např. řeřicha, kterou nůžkami odstřihnete a konzumujete jen její stvoly.
Sklenice nebo PET lahve
Poměrně častý způsob, který se používal i dříve. Do obyčejné zavařovací sklenice s děravým víčkem se vloží semínka a stačí je pouze občas rosit. Zrna se musí po několika hodinách propláchnout vodou, ale otočením sklenice víčkem dolů skrze otvory přebytečná voda proteče. Na podobném principu může fungovat i PET láhev s proděravělým dnem.
Nakličovací misky
Pro tyto účely se vyrábí speciální misky. Na trhu se však vyskytuje velké množství výrobků v široké škále kvality použitého plastu. Doporučujeme obrátit se na tzv. biomisky z akrylového skla, které je zdravotně nezávadné a pro tyto účely nejvhodnější https://www.nakliceno.cz/misky-a-sklenice-na-kliceni/.
Nádoby jsou koncipovány ve více vrstvách nad sebou, čímž ušetří spoustu místa na kuchyňské lince. Do jednotlivých vrstev lze vyskládat i více druhů semínek, nejste tedy odkázáni pouze na pět plných misek čočky v jednom zásobníku. Kombinovat lze mezi sebou cokoliv, např. řeřichu, hrách, cizrnu, pšenici. Misky mají drážky, které slouží jako drenáž pro odvod přebytečné tekutiny, aby rostlinky neplesnivěly.