Dejme tomu, že jste extra šetřící a prostě nebudete vyhazovat žárovky, které jsou ještě dobré. Tak si pojďme tedy spočítat, jak to bude vypadat na konci roku. Stará žárovka žlutého světla, ještě než přišly LED žárovky, měla průměrný výkon okolo padesáti wattů, dejme tomu. Uvedeme příklad praktický z bytu, kde byly před výměnou žárovky se spotřebou šedesáti wattů za hodinu.
Domácnost, která doma moc není
Řekněme, že svítíte opravdu poctivě jenom večer a to jen pár hodin, než jdete spát. Celý den se světla nerozsvítí, protože zkrátka není, kdo by je rozsvítil. Těch pár hodin upřesníme na 4 hodiny denně, kdy jsou světla v obýváku (2) a jedno v kuchyni konstantně zapnuté. To máte třikrát krát šedesát, abyste dostali výkon všech žárovek za jednu hodinu. Dostanete sto osmdesát wattů za hodinu, to je spotřeba za jednu hodinu. Nyní to vynásobme počtem hodin denně. Tj. sedm set dvacet wattů za den. Měsíc bude má 30 dní (více či méně), tak to vynásobme třiceti a dostaneme krásné číslo 21 600 wattů za měsíc. To vynásobme ještě dvanácti (počet měsíců) a máme tady číslo 259 200 wattů za rok. Říkáte si, že to není zrovna moc? Za rok jenom nějakých 259 kilowattů. Cena elektřiny je okolo 4.80 kč. Vynásobme ještě naposledy a dostaneme krásných 1243,2 Kč. To není zas taková hrůza, že ano?
Nyní si ale vezměme LED žárovky úsporné
Taková LED, nejúspornější, která jde – 15W. Pojďme to tedy propočítat stejným postupem jako výše a dostaneme číslo 290 Kč a nějaké ty haléře.
Vidíte ten markantní rozdíl? Abychom vám usnadnili práci, je to přesně 952 korun, +-. To je obrovská částka jenom na to, že jste zaměnili pár žárovek.
I kdyby to byla záměna z 60 na 30, pořád ušetříte více než půlku. Na každý měsíc byste ušetřili zhruba 80 korun. A víme, není to zrovna moc. Ale vezměte si, že si každý měsíc můžete dát dvě piva s pocitem, že jsou vlastně zadarmo. a to je fakt, ale můžete to dělat i šetrněji pro planetu i pro vaši peněženku.