Způsobů, jak dodat tyto důležité látky je mnoho. My se budeme věnovat především vitamínů a minerálů obsažených v naklíčených semíncích čočky, fazole, hrachu a mnohých dalších. Proč? Protože naklíčené luštěniny a obiloviny prý mají až o 500 % více vitamínů, než jiné způsoby. Pokud je tedy zařadíme do své běžné stravy, zlepší se nám zažívání a posílí imunita.
Klíčit se dá v podstatě cokoliv, nejběžněji se ale používají luštěniny a obiloviny, ale výjimkou již není ani třeba slunečnice nebo řeřicha. Postup je u všech víceméně stejný, liší se pouze dobou klíčení. Zatímco čočka a sója klíčí 3-5 dní, klíčků pohanky, dýně či mandle se dočkáme již po 1-2 dnech. Oblíbená fazole mungo klíčí 4-5 dní, stejně tak řeřicha či vojtěška. Hrách, proso, pšenice a cizrna vykouknou za 2-3 dny, nejvíce času si dopřeje ředkvička (7 dní).
A jak tedy při klíčení semen začít? Začíná se namočením semínek do vody a jejich důkladným pročištěním. Hygiena je důležitá také při dalších částech procesu, čisté musí být ruce, voda i nádoba, v níž budou semínka klíčit. Aby se celý proces nastartoval, je třeba semínka nechat nějakou dobu ponořená ve vodě, dokud nenabobtnají. Tato doba je obvykle 8-12 hodin, ale existují výjimky – například řeřiše postačí pouhých 20 minut.
Takto připravená semena jsou již připravená ke klíčení. To může probíhat dvěma způsoby:
- Ve vatě
Tato metoda je vhodná pro drobná semínka, která by jinak mohla sítovým klíčidlem propadnout (například řeřicha). Do misky se jednoduše vloží vata, na ni semínka a nakonec se vše zvlhčí vodou. Pozor, semena nesmí ve vodě plavat, opravdu jen zvlhčujeme. Za pravidelného rosení semínka po pár dnech vyklíčí.
- Ve speciálních klíčících miskách
S rozvojem zájmu lidí o zdravé stravování, vznikly keramické, plastové či silikonové misky usnadňující proces klíčení. Jsou složeny z misky, sítka a poklopu. Do spodní misky se nalije voda, do sítka se dají semena a přiloží se ke spodní části, následně už se přiklopí. Při teplotě okolo 20 °C pak semena během pár dnů vyklíčí.