Tento překrásný hřebčín byl založen už v roce 1579 a je tak jedním z nejstarších hřebčínů na světě. Nachází se v pardubickém kraji a autem z Prahy jste zde zhruba za hodinku. Že ta cesta stála za to, se Vám potvrdí hned při příjezdu. Kladrubský hřebčín je naší národní kulturní památkou a plemeno starokladrubský kůň je nejstarším původním českým plemenem. Toto plemeno je chováno pouze zde (bělouši) a v hřebčíně ve Slatiňanech (vraníci).
Hřebčín se zabývá nejen chovem koní, ale stará se i o své pozemky a objekty stájí i přilehlých budov, které mají taktéž statut národní kulturní památky. V jeho prostorech se nachází i střední odborné učiliště, kde můžete studovat jak jinak než obor Chov koní a jezdectví. Běloušů najdeme v Kladrubech přibližně 500, ve Slatiňanech je pak cca 250 vraníků. Ve stájích najdeme jak plemenné hřebce, tak chovné klisny a samozřejmě i hříbata. A v čem je tento kůň jiný než ostatní? Je to jeden z nejtěžších teplokrevníků (okolo 700kg), má mohutný krk, hustou hřívu a samozřejmě nezaměnitelný klabonos.
Již v historii byli kladrubští koně využívání zejména pro ceremoniální účely a je tomu tak i dnes, můžeme je vidět na ceremoniálech například dánské nebo švédské královské rodiny. Jejich působení se ale od té doby rozšířilo – dnes je můžeme spatřit i na soutěžích koňských spřežení, drezurních soutěžích, využívájí se i pro volnočasové ježděni nebo dokonce pro hipoterapii a to zejména dětí. Cizí jím ale není ani práce – starokladrubského koně můžeme dnes zahlédnout i pod sedly jízdní policie.
Hřebčín můžete navštívit v sezoně, která zde probíhá od března do konce října. S průvodcem si můžete prohlédnout stáje, kočárovny i expozici starokladrubského koně a zámku. Přístupné pro veřejnost jsou i lesovny a přilehlá rozhledna, kde je krásný výhled na hřebčín. I hřebčín ve Slatiňanech je veřejnosti přístupný, komentovanou prohlídku stájí, kočároven, sedlovny i výcvikové středisko Vám tu rádi ukáží. A pokud by Vám nestačilo ani to, nenechte si ujít úžasnou projížďku v kočáře taženém starokladrubskými koňmi.