Každá těhotná žena si představuje krásný a bezchybný život nejen pro sebe ale i pro svého potomka. Po narození miminka ovšem často bývá realita zcela jiná. Hned po porodu je odstartován závod na dlouhou trať zvaný výchova dítěte.
Některé ženy si o správné výchově čtou mnoho knih a sledují dokumentární filmy. Jiné spoléhají na přirozený instinkt. Všechny ovšem mají společnou vidinu perfektně vychovaného, zdravého a chytrého dítěte. Ovšem i přes veškerou péči a lásku se někdy stane, že se to nepodaří.
K tomu aby se potomek dal na scestí, přitom stačí málo. Jestliže se chytne špatné party kamarádů, rodiče mají již jen omezené možnosti. Co tedy dělat, pokud máte doma uličníka, který neposlouchá, nosí špatné známky nebo hůř, bere drogy?
V prvním kroku si musíte uvědomit problém. Je třeba, abyste si sami sobě přiznali, že dítě zkrátka nezvládáte. Následně musíte začít jednat. Za předpokladu, že potomek je teprve v teenagerském věku, můžete ještě mnoho změnit. Můžete zkusit vyhledat služby psychologa. Zajisté pomůže jak vám, tak potomkovi. Následně je zapotřebí držet pevnou výchovu. V krajní nouzi přenechejte výchovu odborníkům.
Jestliže se z teenagera stal již mladý dospělý, do života si již pravděpodobně mluvit nenechá. Můžete zkusit některé výchovné postupy, nicméně zde je nejúčinnější varianta dítě odstřihnout. Tuto variantu rodiče neslyší rádi a málo kdy na ni mají odvahu. Nicméně pokud se potomek bude muset odstěhovat a postavit se na vlastní nohy, jedná se o „léčbu šokem“, která prospěje oběma stranám. Mnohdy se jedná o nejlepší řešení. Můžete ho zkusit přemluvit i k nějakému pobytu v léčebném ústavu, nicméně to chce mnoho trpělivosti, přemlouvání a ochotu samotného jedince. Jestliže nezabere nic ze zmíněného, zbývá už jen doufat, že se problém časem s přibývajícím věkem sám vyřeší.
Ovšem v každém případě mějte na paměti, že to není vaše chyba. Mnohdy, i pokud uděláte vše dobře, nemusí se výchova dítěte podařit.